Nemoci

11. října 2008 v 17:51 | martinaa |  Vše o morčatech
Dýchací potíže
Příznaky: výtok z nosu, výtok z očí (slzení), obtížné dýchání či kýchání, apatie

Pokud u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podcenit. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak.

Je tedy důležité navštívit i s "obyčejným" nachlazením veterináře. Ten pravděpodobně morčeti předepíše antibiotika (Borgal, Entrogal). My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody (Supervit S, Compositum C, Celaskon). Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup).

Pokud se nám nachlazení zdá opravdu lehké, můžeme morčeti naordinovat 3x denně 1 ml Panadolu baby (sirup), při výtoku z nosu nakapeme do každé nosní dírky 1 kapku Nasivinu pro děti a při slzení do každého oka 1 kapku Ophtalmoseptonexu.
Zažívací potíže
Průjem
Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, tvrdé pečivo, voda) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.
Tympanie
Příznaky: Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít nafouklé bříško.

Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či trávy/zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel).

Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány, a pokud se dostane až k plícím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky - bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.
Parazité
Vši/všenky
Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Arpalit , Diffusil, K.O.

POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:
· POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
· Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
· Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
· Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
· Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!
Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.
Svrab
Příznaky: Prořídlá srst, stroupky

Navštívit veterináře, ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. Není třeba se obávat přenosu na člověka.
Chirodiscoides caviae
Příznaky: velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, není příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Léčba: Biokill - není příliš účinný, patrně proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto spolehlivě však účinkuje Kadox spray.
Kožní onemocnění
Plíseň
Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem

Léčí se většinou Framykoinem (mastička, ATB, předepíše veterinář). Léčba je zdlouhavá, je nutné mazat morče důsledně, abychom se plísně zbavili.

POZOR!!! Plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!
Absces
Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka, pro morče bolestivá

Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí abscesu vyteče hnis, který je vevnitř abscesu, do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje.

Zdroj: staženo z internetu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaikelE MaikelE | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:26 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 TomkoV TomkoV | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:08 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama