Říjen 2008

Diplomky za bleskajdu Poznej celebritu 1.

30. října 2008 v 20:23 | martinaa |  Diplomy za bleskovky

Doufám, že se vám líbí vaše diplomkyPS: ten diplomek Marťo jsem ti poslala i mailem, jak si mi napsala. Ahojjky :)

Poznej celebritu 1.konec

28. října 2008 v 17:22 | martinaa |  Bleskovky
Když uhádnete, kdo je na obrázku, udělám vám diplomek. Napište mi co na něj chceteBleskovka 5. konec

22. října 2008 v 13:21 | martinaa |  Bleskovky
Nemohla jsem si odpustit další bleskovku Ukončení bleskovky a zveřejnění diplomků bude 28.10.08. Mějte se


1. tvoje koníčky
2. oblíbený film
3. předmět ve škole, který nesnášíš
4. máš rád(a) zmrzlinu
5. jestli jo jakou


Bleskovka 4. konec

17. října 2008 v 15:47 | martinaa |  Bleskovky
No,že by další bleskajda?? Jasněě


1. jaký zvíře máš rád(a)
2. jakou hudební skupinu posloucháš
3. líbí se ti Linkini
4. napiš jakej styl hudby nejvíce posloucháš
5. sleduješ Dr. House (já teda jo)


Bleskovka3. konec

16. října 2008 v 21:05 | martinaa |  Bleskovky
Je podzim, listí žloutne a je tu další bleskovka. Sice už mám pro někoho hotové diplomky, ale ještě pořád můžete psát do týhle bleskajdy odpovědi. Bleskovku ukončím večer 19.10. to je v neděli. Užijte si ji

1. kde bydlíš
2. sleduješ COMEBACK??
3. jezdíš rád(a) na kole
4. jak jde škola
5. co na diplom


Bleskovka 2. konec

15. října 2008 v 19:07 | martinaa |  Bleskovky
A je tady druhá bleskajda. Všichni dostanete diplomek se jménem, pokud napíšete do 22:00 hodin do 16.10.08. U týhle bleskovky vymýšlím diplomky ještě já, ale u tý příští bude diplomek na přání. Zatim ahojj

1. ahojj
2. jak se máš
3. jaká je tvá oblíbená barva
4. tvé oblíbené jídlo
5. máš sourozence
6. tak ahojj :)


Moje diplomky

14. října 2008 v 16:24 | martinaa |  Moje diplomky

Bleskovka 1. konec

12. října 2008 v 15:42 | martinaa |  Bleskovky
1. jak se jmenuješ
2. máš doma zakrslého králíka
3. jezdíš rád(a) na koni
4. staráš se o nějaké zvíře
5. co teď děláš
!!Odpovědi pište do 15. října!! Všechny odměním diplonkem se jménem!

Strava pro zakrslé králíky

12. října 2008 v 14:44 | martinaa |  Správná strava

Zdravá a pestrá strava

· Seno - je hlavní částí králičí potravy. Králík by měl mít k dispozici neustále dostatek sena - i v noci. Ve zverimexech se většinou prodává seno špatné kvality, nažloutlé, hrubé a vůbec nevoní jako seno. Se senem z obchodů pro zvířata mám špatné zkušenosti. Pokud nemáte jinou možnost, věnujte výběru sena v obchodě velkou pozornost. Balení od balení se liší - záleží z jaké várky a od jakého dodavatele je. Lepší je vlastní seno, případně koupit kvalitní seno od nějakého chovatele či zemědělce. Já si seno sháním u soukromého zemědělce. Je zelené, voňavé a mému králíčkovi velice chutná. Právě takové má seno být! Nekvalitní seno dobře nevoní, je nažloutlé či hnědavé a vašemu králíčkovi jistě moc chutnat nebude. Pokud ho vůbec konzumuje, pak toto seno není vhodné nadále kupovat. Kvalitní seno je opravdu důležité!!
Může se stát, že začnete pozorovat u svého králíčka zažívací problémy (např. zanechává místo jednotlivých bobečků celé shluky bobků slepených dohromady). V takovém případě může pomoci desetidenní "senová dieta". Králíček dostává hodně kvalitního sena, vodu a jen jednou denně trošičku obilnin (třetinovou dávku oproti obvyklé).
Seno lisované 1,6kgKrauter Heu 500gSeno lisované
· Směsi obilí - ovesné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška granule, kukuřičný šrot, pšeničné vločky atd…
Obilného krmení můžou dostat více mladí králíčci, v dospělosti by to nemělo být více než čtvrt hrnku denně, z toho polovinu dávky mu dát ráno a polovinu večer. Nadměrné konzumování obilného krmení přispívá k tloustnutí. Tato strava je velice vydatná, a proto nepřispívá dobrému zažívání. Další problémy spojené s konzumací směsí z obilí: ty nabobtnají v trávicím traktu a mohou se tam vytvořit chuchvalce.
  • Šťavnaté krmení - ovoce, zelenina a také různé druhy trav a nejedovatých plevelů
- V létě je dobrá tráva, listy pampelišek (pokud je natrháte ve městě, dobře je omyjte).
- V zimě by králíčci měli dostat každý den něco šťavnatého jako třeba petrželovou nať, mrkvovou nať, kousíček mrkve, ta se smí podávat často, kedluben, listy od květáku, ředkvičky, okurku, zelí, (ale v menším množství).
· Pitný režim - čerstvou vodu by měl králíček mít k dispozici neustále. Vhodná je napáječka, protože voda v mističce se snadno znečistí (podestýlkou), navíc ji králíček snadno převrhne a voda se vsákne do podestýlky. Také můžete občas dát králíčkovi trošku mléka do misky. Ale panují na to různé názory.
· Na hlodání - vhodné jsou větvičky z ovocných stromů na obroušení zoubků, minerální kostky nebo kousky dřeva.
Minerální kámen s karot. pro zakrslé králíkyTyčinka hlodavecMinerální sůl nebalená
  • Speciální krmné směsi - tyto směsi lze sehnat ve zverimexu.
Srdíčko hlodavec medovéSměs pro hlodavceSUPERPET Rozkvetlá louka - směs pro hlodavce

Málo a občas

· Lístek salátu (ve větším množství škodí zažívání), kousek jablka nebo banánu, kousíček kapusty (jen málokdy, mazlíčci pak trpí plynatostí, kterou špatně snáší), tvrdá houska nebo rohlík.

Co jen výjmečně

· Kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot. Ačkoli mají králíci rádi sladké, neměli by je dostávat často. K dispozici je spousta dobrůtek určených přímo králíčkům. Pozor na čokoládu. Pro domácí zvířátka je nebezpečná a může být i jedovatá!!! Také jim škodí tuky a tučné věci. Nejen že po nich králíčci tloustnou, ale tuky a cukry přeměněné v tuky se jim usazují v játrech a mohou jim vážně ublížit. I když se tedy rozhodnete koupit králíčkovi nějaké krmné směsi pro králíky či přímo "králičí pamlsky", vždy si zkontrolujte množství obsažených tuků. Pro svoji tučnost nejsou vhodná slunečnicová semena, ačkoli se do mnoha směsí přidávají. Optimální obsah krmné směsi by měl mít 20-25% vlákniny, málo proteinů (14-15%) a kalcia <1.0%.Drops jahodovýJablíčkaDrops s karotenem Mrkvičky pro hlodavce
Zdroj obrázků:internetový obchod www.akva-exo.cz

Vybavení klece

12. října 2008 v 14:43 | martinaa |  Výbava klece
SPRÁVNÁ VÝBAVA KLECE (patří sem):
· Napáječka - nejlepší zkušenosti mám s klasickou kuličkovou, která je lehká na ovládání. Můj králíček se z ní naučil velmi rychle pít.
Napáječka plast BibaNapáječka pro hlodavce do klece, králík
· Krmítko - dobré jsou keramické mističky, které králíček nepřevrhne, také můžete zakoupit závěsná krmítka. Seženete v odborných obchodech.
Miska betonová kulatáKrmítko keramické kruhové 6cm
· Jesličky na seno - doporučuji pořídit. Díky jesličkám nemůže králíček vykonávat potřebu na seno. Kovové MINI jesličkyKovové jesličky do klece velké
· Domeček - nejoblíbenější jsou domečky s rovnou střechou. Mazlíčci je využívají jako takové rozhledny. Můj zajda na něm dokonce spí.
Domek dřevěný I.
· Kvalitní podestýlka - ohledně podestýlky je mnoho dohad. Někdo tvrdí, že hobliny nejsou vhodné kvůli tomu, že se v nich drží prach a nesají tolik vlhkost. Tito lidé preferují speciální granulované podestýlky pro kočky, které dobře sají vlhkost a zachycují pachy. Jiní jsou zase spokojeni s hoblinami. Také můžete sehnat kobereček, který se dá prát. Pro malá zvířátka jsou vhodné podestýlky z měkkého dřeva, jemné kukuřičné podestýlky a sláma. Může být i seno. Je to vaše volba, kterou z těchto možností si vyberete.
Hobliny lisovanéPodestýlka Chipsi UltraPodestýlka hoblinová 14l
· Do jednoho z rohů klece postavte kočičí záchod, neboli klozetovou bedničku (k dostání ve speciálních obchodech), na kterou bude králíček chodit vykonávat svou potřebu. Bohužel jsou někteří králíčci, kteří nepochopí, co po nich chcete. Tady je potřeba udělat si víc času. Jakmile si všimnete, že se králíček vykálel jinde, než měl, musíte ho okamžitě položit na určené místo pro jeho potřebu. Takhle to budete opakovat, dokud si nezvykne, že musí chodit tam, kam chcete vy. Také existují zvířátka, která se prostě nenaučí chodit na jedno místo a "bobkují" po celé kleci.
Rohové WC z plastuToaleta pro fretky
Teď jsme se dozvěděli něco o výbavě kleci. Zdravý králíček potřebuje také správnou stravu, dostatek pohybu a hlavně mnoho lásky.

Naše Kikina

12. října 2008 v 14:24 | martinaa |  Něco o morčátku v naší rodině
Morče mého bratra se jmenuje Kikina. Nevím kdy se narodila. Ráda běhá po bytě. Její největší kamarád je mamka a brácha. Nemá ráda mého zakrslého králíčka Bublinu, protože Bubla ji honí po bytě a různě ji zlobí. Kvůli tomu je nepouštíme společně po bytě ani do výběhu. Kikina ráda chodí na procházky s postrojkem a vodítkem. To se rozhodně nenudí, dělá lumpačiny a někdy se snaží vlízt do každé škvíry, kterou uvidí. Ráda okusuje sušený banán.

Nemoci

11. října 2008 v 17:51 | martinaa |  Vše o morčatech
Dýchací potíže
Příznaky: výtok z nosu, výtok z očí (slzení), obtížné dýchání či kýchání, apatie

Pokud u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podcenit. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak.

Je tedy důležité navštívit i s "obyčejným" nachlazením veterináře. Ten pravděpodobně morčeti předepíše antibiotika (Borgal, Entrogal). My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody (Supervit S, Compositum C, Celaskon). Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup).

Pokud se nám nachlazení zdá opravdu lehké, můžeme morčeti naordinovat 3x denně 1 ml Panadolu baby (sirup), při výtoku z nosu nakapeme do každé nosní dírky 1 kapku Nasivinu pro děti a při slzení do každého oka 1 kapku Ophtalmoseptonexu.
Zažívací potíže
Průjem
Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, tvrdé pečivo, voda) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.
Tympanie
Příznaky: Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít nafouklé bříško.

Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či trávy/zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel).

Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány, a pokud se dostane až k plícím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky - bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.
Parazité
Vši/všenky
Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Arpalit , Diffusil, K.O.

POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:
· POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
· Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
· Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
· Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
· Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!
Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.
Svrab
Příznaky: Prořídlá srst, stroupky

Navštívit veterináře, ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. Není třeba se obávat přenosu na člověka.
Chirodiscoides caviae
Příznaky: velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, není příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Léčba: Biokill - není příliš účinný, patrně proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto spolehlivě však účinkuje Kadox spray.
Kožní onemocnění
Plíseň
Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem

Léčí se většinou Framykoinem (mastička, ATB, předepíše veterinář). Léčba je zdlouhavá, je nutné mazat morče důsledně, abychom se plísně zbavili.

POZOR!!! Plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!
Absces
Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka, pro morče bolestivá

Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí abscesu vyteče hnis, který je vevnitř abscesu, do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje.

Zdroj: staženo z internetu

Jména

11. října 2008 v 17:49 | martinaa |  Vše o morčatech
A-Amálka,Adélka,Amy,Ane
B-Betynka,Bibi
C-Cecilka
D-Dory,Dany,Dášeňka
E-Eima
F-Fifinka
G-Giny
H-Hany,Holly
I-Iris
J-Julinka,Joulnika,Johanka,Jolly,Jessy
K-Ketynka,Kitty,Kiki
L-Lili,Lucy,Lussy
M-Mája,Mimi,Meggie
N-Nelly,Nany,Nancy
O-Olinka
P-Pussy,Peggy
R-Rita,Rozárka
S-Sára,Sisi
T-Tlapka
V-Viky
W-Wendy
X-Xenie
Z-Zuzanka

A-Andy,Alík,Akim,Albert,Adam,Andrej,Adrián,Albín
B-Bellis.Bello,Blesk
C-Cyril,Cipísek
Č-Čunda,Čenda,Čeník,Čepeček
D-Denny,Dick,Dan,Danny,Don
E-Emil,Endy,Eda
F-Fífa,Filip,Freddy,Fík,Fido
G-Gusta
H-Honzík,Hynek
I-Ivan
J-Jupík,Jonatán,Jolík,Jeník
K-Kája,Klárk
L-Luky,Lenin,Leny
M-Miki,Meky,Mazlík,Miláček,Monty,Mickey,Mat,Murda
N-Nick,Nikol,Niki
O-Ota
P-Pišta,Pat,Piškot,Pepa,Puntík
R-Ríša,Rychlík
Ř-Řeřich
S-Sam,Sára,Sofie
T-Tom,Tim
V-Vašek,Viki,Viktor
W-Werouš
Z-Zoran
Ž-Žolík,Žofík,Žeryk

Zdroj: staženo z internetu


Jedno nebo více morčat?

11. října 2008 v 17:46 | martinaa |  Vše o morčatech
Jedno nebo více morčat?

Morčata jsou společenská zvířátka. Ve volné přírodě žijí v koloniích. Proto je dobré pořídit si více než jedno zvířátko. Pokud ovšem budete mít dostatek času věnovat se morčátku, pak si klidně můžete pořídit jen jedno.
Jedno morče je vhodné pro osoby, které se mu budou dostatečně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí právě jedno morče, více přilne k svému "pánovi". Pokud po nějakém čase zjistíte, že už nemáte tolik času věnovat se svému morčeti, je lepší pořídit mu společníka!!
Jestliže chcete mít morčátko jen jako mazlíčka, je podle zkušeností lepší sameček. Je méně plachý, lépe se nechá ochočit a je také mazlivější. Ale ne vždy je tohle pravda, protože to záleží na povaze jedince.

Zvedání

11. října 2008 v 17:32 | martinaa |  Vše o morčatech
Zvedání morčat
Chcete-li morče zvednout, provádějte to klidně a velmi opatrně. Jednou rukou podeberte morče zezadu a druhou ruku mu přidržte u hlavy, aby neuteklo. Takto vám bude morče sedět na dlani a na zápěstí. Mezitím mu budete prsty podpírat hrudník mezi předními tlapkami. Volnou rukou hlaďte morče po zádech a opatrně si jej přiložte na hruď bříškem k sobě. Tímto způsobem můžete morče chovat. Pokud se morče bude bránit, zachovejte klid, mluvte na něj konejšivým hlasem. Klidně mu dejte nějaký ten pamlsek. Pokud budete trpělivý, je úspěšnost veliká!! Vždy podepírejte zadeček morčete!!